Pracovní setkání s poskytovateli (sociálních) služeb pro neformální pečující v Plzeňském kraji

14. prosince 2023 19:16, aktualizováno 15. prosince 2023 09:10, Markéta Trhlíková

Dne 13. 12. 2023 Krajský úřad Plzeňského kraje uspořádal pracovní setkání s poskytovateli (sociálních) služeb pro neformální pečující v Plzeňském kraji.

Cílem tohoto pilotního setkání je vytvořit platformu pro setkávání poskytovatelů, zmapovaní rozsahu služeb, které poskytují podporu této cílové skupině a identifikovat oblasti, kde je podpora laickým pečujícím dosud nedostatečná.

Na tomto setkání byli za krajský úřad přítomni zastupitelka a předsedkyně výboru pro sociální věci Bc. Jitka Kylišová, vedoucí oddělení sociálních věcí PhDr. Roman Mašek, koordinátorka rodinné politiky Markéta Trhlíková, dále vedoucí oddělení sociálních služeb Ing. Dagmar Steinbachová a další pracovníci odboru sociálních věcí.

Za poskytovatele (sociálních) služeb byli přítomni:

1) Diakonie ČCE – středisko Západní Čechy – Mgr. Lucie Petříčková, Bc. Barbora Hrdonková, Mgr. Sarah Huikari
2) EDUCANTE z.s. – Bc. Zuzana Šrahůlková, Mgr. Martina Krpejšová
3) SPOLU DOMA, z.ú. - Bc. Lucie Schejbalová, DiS., Miroslava Tomšíková
4) Poradna NZRP ČR – PhDr. Jana Petrová
5) CPKP ZČ – Ing. Tereza Eberlová, PhDr. Blanka Kohoutová
6) MAS Pošumaví – Ing. Tereza Eberlová (MAS AKTIVIOS)
7) MAS Český Západ – Bc. Eliška Slepičková
8) KOMUNIKUJEME o.p.s. – Mgr. Janet Bělová

Z jednání především vyplynulo, že neformální pečující nelze vnímat jako homogenní skupinu – jejich potřeby se mohou lišit podle těch, o které pečují. Odlišný pohled také mohou mít pečující žijící ve větších městech nebo na venkově. Jako zásadní se ukazuje dostatečná informovanost pečujících o možnostech pomoci, která jim může být v regionu nabídnuta. V první polovině roku 2024 proběhne další setkání, kde je přislíbena větší účast i poskytovatelů, kteří na prvním jednání chyběli.